Main draw results

 
No.LocalCourtTeam ATeam BResultDur.
DateTime
Final 1st Place
30 06-Jul 16:30 1 Bykanov-Liamin RUS [10] Smedins, T.-Reinis LAT [11] 1-3 (8-15, 15-8, 14-16, 7-15) 0:40
Final 3rd Place
29 06-Jul 15:45 1 Kollo-Vesik EST [4] Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] injury team B 0:12
Semi-finals
28 06-Jul 14:10 1 Smedins, T.-Reinis LAT [11] Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] 3-1 (11-15, 15-11, 17-15, 15-5) 0:44
27 06-Jul 14:10 2 Kollo-Vesik EST [4] Bykanov-Liamin RUS [10] 1-3 (9-15, 10-15, 18-16, 13-15) 0:43
Loser are ranked 5th
26 06-Jul 12:30 1 Plavins-Solovejs LAT [3] Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] 2-3 (15-17, 13-15, 15-10, 15-10, 3-7) 0:42
25 06-Jul 12:30 2 Bykanov-Liamin RUS [10] Dziadkou-Kavalenka BLR [7] 3-1 (18-16, 15-9, 13-15, 15-11) 0:44
Loser are ranked 7th
24 06-Jul 11:00 1 Jaani-Raud EST [15] Plavins-Solovejs LAT [3] 1-3 (10-15, 12-15, 17-15, 17-19) 0:48
23 06-Jul 11:00 2 Bykanov-Liamin RUS [10] Gordieiev-Iemelianchyk UKR [9] 3-1 (12-15, 15-11, 15-10, 15-8) 0:46
Round 3
22 05-Jul 17:45 2 Smedins, T.-Reinis LAT [11] Dziadkou-Kavalenka BLR [7] 3-1 (15-10, 12-15, 16-14, 15-12) 0:41
21 05-Jul 17:45 1 Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] Kollo-Vesik EST [4] 0-3 (11-15, 9-15, 6-15) 0:29
Loser are ranked 9th
20 05-Jul 19:15 1 Sorokins-Buivids LAT [8] Plavins-Solovejs LAT [3] 1-3 (11-15, 18-16, 9-15, 6-15) 0:46
19 05-Jul 19:15 2 Karpukhin-Safonov RUS [13] Jaani-Raud EST [15] 2-3 (15-9, 16-14, 9-15, 13-15, 6-8) 0:48
18 05-Jul 18:30 2 Kerpe-Stasevicius LTU [6] Gordieiev-Iemelianchyk UKR [9] 0-3 (8-15, 12-15, 9-15) 0:27
17 05-Jul 18:30 1 Bykanov-Liamin RUS [10] Gaidys-Matulis LTU [5] 3-2 (15-9, 15-13, 13-15, 12-15, 7-5) 0:53
Loser are ranked 13th
16 05-Jul 17:00 1 Sorokins-Buivids LAT [8] Cebialis-Maciulevicius LTU [16] 3-0 (15-11, 15-6, 15-5) 0:27
15 05-Jul 17:00 2 Karpukhin-Safonov RUS [13] Popek-Pelka POL [12] injury team B  
14 05-Jul 16:15 1 Kerpe-Stasevicius LTU [6] Vishneuski-Kuzniatsou BLR [14] 3-1 (15-11, 16-14, 16-18, 15-12) 0:42
13 05-Jul 16:15 2 Melynis-Kondrotas LTU [2] Bykanov-Liamin RUS [10] 0-3 (10-15, 10-15, 13-15) 0:31
Round 2
12 05-Jul 15:30 2 Dziadkou-Kavalenka BLR [7] Jaani-Raud EST [15] 3-1 (16-14, 17-15, 9-15, 15-12) 0:46
11 05-Jul 15:30 1 Plavins-Solovejs LAT [3] Smedins, T.-Reinis LAT [11] 2-3 (15-13, 13-15, 12-15, 15-12, 3-7) 0:58
10 05-Jul 14:45 2 Gaidys-Matulis LTU [5] Kollo-Vesik EST [4] 0-3 (8-15, 10-15, 14-16) 0:35
9 05-Jul 14:45 1 Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] Gordieiev-Iemelianchyk UKR [9] 3-1 (12-15, 15-11, 15-11, 15-8) 0:40
Round 1
8 05-Jul 14:00 1 Jaani-Raud EST [15] Melynis-Kondrotas LTU [2] 3-0 (15-9, 15-12, 15-6) 0:27
7 05-Jul 14:00 2 Dziadkou-Kavalenka BLR [7] Bykanov-Liamin RUS [10] 3-2 (9-15, 13-15, 22-20, 31-29, 7-3) 1:11
6 05-Jul 13:15 1 Smedins, T.-Reinis LAT [11] Kerpe-Stasevicius LTU [6] 3-1 (15-11, 9-15, 15-2, 15-8) 0:33
5 05-Jul 13:15 2 Plavins-Solovejs LAT [3] Vishneuski-Kuzniatsou BLR [14] 3-0 (15-7, 15-10, 15-9) 0:26
4 05-Jul 12:30 2 Karpukhin-Safonov RUS [13] Kollo-Vesik EST [4] 0-3 (8-15, 5-15, 8-15) 0:24
3 05-Jul 12:30 1 Gaidys-Matulis LTU [5] Popek-Pelka POL [12] injury team B  
2 05-Jul 11:45 2 Gordieiev-Iemelianchyk UKR [9] Sorokins-Buivids LAT [8] 3-2 (11-15, 17-15, 10-15, 15-11, 7-5) 0:49
1 05-Jul 11:45 1 Rumsevicius-Kazdailis LTU [1] Cebialis-Maciulevicius LTU [16] 3-0 (15-12, 15-13, 15-8) 0:33